A kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola immár tizenkettedik alkalommal rendezte meg nagyszabású eseményét, a MáraiFesztet, amely november 7-én és 8-án varázsolta el a látogatókat. A fesztivál célja, hogy bemutassa, milyen változatos módon, kreatívan tud földolgozni egy-egy adott témát az iskola. A rendezvényre meghívást kaptak a Márai iránt érdeklődő diákok, szülők és iskolabarátokat, akik betekintést nyerhettek az intézmény oktató-nevelő munkájába.
Az esemény idei címe „Őrjárat a Márai Expresszen”, amely a híres írót, Márai Sándort állította középpontba. Az iskola diákjai és tanárai izgalmas programokkal és kreatív projektekkel készültek, amelyek során a látogatók felfedezhették Márai életének és munkásságának különböző aspektusait. Az idei vendégek száma figyelemre méltó volt, hiszen Tárkánytól Csábig érkeztek érdeklődők, összesen körülbelül 60 fő.
A márais nyílt napok igazi „máraikum”-má nőttek, hiszen minden évben páratlan módon prezentálják az intézmény által kínált lehetőségeket. Az eseménybe az első osztálytól kezdve egészen a gimnáziumig mindenki bekapcsolódott, így garantálva, hogy minden korosztály számára élvezetes és tanulságos programokat kínáljanak.
A megjelent vendégeket az intézmény igazgatónője, Csurkó Éva, és a diákönkormányzat képviselője köszöntötte, majd fellépett az iskola énekkara, amely nemrég Görögországban aranysávos minősítést nyert. Ezt követően kezdődhetett is a fesztivál.
A rendezvény keretében az 1.a osztály diákjai „Márais cserepek” néven agyagból készítették el a Máraihoz kötődő épületek makettjeit. A gyerekek nemcsak a formákat alkották meg, hanem színesre is festették őket, valamint bebútorozták a Márai-lakot, így életre keltve a híres író szellemiségét. Az 1.b osztály pedig Márai útjait járta be virtuálisan, fényképezőgépeket készítettek, és kiszínezték az utazások során készített képzeletbeli fekete-fehér fényképeket, így a látogatók Márai kalandjaiba is belemerülhettek.
A 2.a osztály prezentációban mutatta be Márai életútját, amelyet színes csoportos foglalkozások követtek: puzzle kirakás, rejtvényfejtés, szókereső és könyvjelző készítés. A 2.b-sek különleges zenés-táncos produkcióval tisztelegtek Márai életének egyes állomásai előtt, ezzel szórakoztatva a közönséget.
A 3.a osztályban a diákok Párizsba repítették a vendégeket, ahol a Louvre híres festményeit csodálhatták meg. A budapesti Philadelphia kávéházban Márai Sándorral kávézhattak, majd tintástollal gyakorolhatták Márai aláírását, és klasszikus, régimódi írógépen írhattak. Nápolyban pedig olasz ízekkel és illatokkal ismerkedhettek meg a látogatók.
A 3.b osztály diákjai Márai korának divatjával foglalkoztak, bemutatva, mivel öltözködött Márai, és hogyan öltözködtek az emberek abban az időben. A vendégek lehetőséget kaptak arra, hogy elkészítsenek egy Márai-stílusú öltözéket, és emlékül ajándékba kaptak a diákoktól egy könyvjelzőt.

A 4.a-sok MEGÁLLJ! CUKRÁSZDÁJÁt az egykori, országos hírnevet szerzett  Megay cukrászda ihlette. A versenyzők kincsvadászaton vettek részt, ami után Márai felesége, Lola receptje szerint elkészített palacsintát kóstoltak. 
A 4. b osztály diákjai több csoportban dolgoztak, és projekteket készítettek Márai Sándor életéről és munkásságáról. Foglalkoztak a 20. század találmányaival, Márai középiskolai tanulmányaival, a Márai család történetével,sőt egy képregény formájában bemutatták a „Titkos esküvő” című projektet.

Az 5. osztály diákjai Márai Sándor gyermekéveivel foglalkoztak, bemutatva iskolaváltásait és kicsapásait,egészen az érettségi vizsgájáig. A diákok humorral fűszerezett anekdotákon keresztül idézték fel Márai szeretetét szülőföldje, Kassa iránt, például azt a híres mondatot, amikor kicsapták az iskolából: „Fognak maguk még rólam tanítani a magyar irodalomban.”
A 6. osztály tanulói a régi Kassa nevezetes épületeinek képeivel invitálták a látogatókat egy rövid sétára, ahol meséltek a történelmi épületek érdekességeiről. A séta a Kassai Napló szerkesztőségében ért véget, ahol a látogatók betekintést nyerhettek Márai fiatalkori életébe a cikkek segítségével. Ezt követően a Füves könyv bölcsességeiből szemezgethettek, amelyet a mai gyerekek élményei és tapasztalatai ihlettek, és aktívan bekapcsolódhattak az újság és a Füves könyv szerkesztésébe is.
A hetedikesek két fontos pillanatot ragadtak ki Márai életéből, amelyeket színdarab formájában adtak elő. Az első jelenet a Márai iskolai kicsapásának körülményeit mutatta be, míg a második jelenet Márai egyházi esküvőjét elevenítette meg. A színházi jeleneteket a Füves könyvből választott idézetekkel és korabeli foxtrott zenével színesítették.
A nyolcadikosok Márai dolgozószobájába invitálták a vendégeket, ahol a látogatóknak meg kellett oldaniuk egy sor feladatot, hogy kiszabaduljanak, illetve megtalálják Márai művének elveszett részleteit. A vendégek Márai kvízen versenyezhettek és kikódolhatták az író idézeteit. A IX. osztály a „kakasülőt” alakított át szabadulószobává, bemutatva, milyen idegen nyelveken tanult és beszélt Márai, valamint milyen nehézségekkel kellett szembenéznie a nyelvtanulás során.
A gimnázium I.AG osztályának projektje egy nagy utazás a Márai Expresszen, amely végigrobog Márai Sándor életének legfontosabb állomásain Kassától San Diegoig. Az egyes városok, valamint Márai munkásságának rövid bemutatása után „utasaink” egy kis vetélkedő formájában mérik össze tudásukat. Reméljük, hogy legközelebb is a Márai Expresszt fogják választani.
Az I.BG diákjai az iskola névadójának konyhai világába invitálták a vendégeket, gyönyörű idézetekkel, finom Gundel-palacsintával és érdekes interaktív feladatokkal biztosítva a szórakozást. Kiderült, hogy Márai Sándor utazásai során kipróbálta a világ legjobb konyháit, de igazán a békebeli magyar ízekre vágyott.
II.AG-sek Márai Sándor a „Kassai emlék“ és Kassa elbeszélései alapján kisfilmet készítettek.
„Fiktív séta Máraival“ címmel. A kisfilmet egy rövid Kahoot – kvíz követte.

A II.BG CassoWar vetélkedője a Honfoglaló kvízre épült, csak náluk Kassa egyes városrészeiért folyt a harc. A kérdések által a Márai – korabeli Kassát, és magát az írót szerették volna közelebb vinni a vendégekhez.
A III. A tanulói egy emberméretű társasjátékot készítettek „Századok játéka” címmel. A játékban 4 csapat vehetett részt, a klasszikus társasokat vegyítve. A pálya mezői 5 színből álltak, mindegyik színhez volt egy feladattípus. A játék végén az a csapat nyert, amely elsőként ért be a célba. 
Egy “Márais” nappal, avagy Márai egészséges szokásaival foglalkoztak a III.BG-sek. Az írónak egy napján belül barangoltak óráról órára. Márai nagyon rendszerezett, szigorúan beosztott életet élt, szerette a kifinomultságot, egyszerűséget és ezek a szokások az önfegyelmét segítették. Állomásaikon az egészséges szokásaira fókuszáltak, mint például 7:00 ébresztő citromlével és narancslével, 9:00 tápláló reggeli, 11:00 sport, 12:00 dögönyözés, 13:00 egy erős fekete egy kávéházban, 15:00 délutáni szieszta, 17:00 séta.
A Márai már most izgalommal várja következő MáraiFesztet, hogy újabb különleges pillanatokkal gazdagodhasson. A rendezvény nemcsak a tudás, hanem a közösségi élmények színtere is, ahol minden résztvevő elmélyülhet az aktuális témában, miközben új barátságokat köthet és élményekkel gazdagodhat. A MáraiFeszt tehát nem csupán egy iskola eseménye, hanem a magyar kultúra és közösség ünnepe is.