Az önkormányzatok szerint növekedni fognak a szemétszállítási díjak, bár még nem tudják pontosan, mennyivel. Azok a városok, amelyek készülnek a hulladék mechanikai és biológiai kezelésének kötelezettségére a lerakás előtt, arra számítanak, hogy a költségek jelentősen emelkednek. A végső árba majd beleszámít az is, hogy milyen távol vannak a hulladéklerakók a városoktól.
A keleti régió városai elmagyarázzák, hogyan változik majd a hulladékgazdálkodásuk. Például Nagymihályban (Michalovce) azt mondják, hogy a díjak emelkedése miatt több tíz százalékos növekedést várnak.
A hulladék lerakás előtti kezelésének kötelezettsége 2025. január 1-jétől lesz érvényben Szlovákiában, az Európai Unió szabályozása alapján. Az EU tagállamainak tehát még három hónapjuk van, hogy megfeleljenek ennek a kötelezettségnek.
A Szlovákiai Hulladékkezelési Szövetség elemzése szerint a változás átlagosan 37 százalékos áremelkedést eredményez majd az önkormányzatok számára.
Kassán és Eperjesen egyelőre nincs változás
A kötelező hulladékkezelésre vonatkozó szabályozás nem érinti a keleti nagyvárosokat, mivel már most is megfelelnek a szigorú követelményeknek. A Szövetség szerint Kassa Pozsony után a második leghatékonyabb hulladékgazdálkodással rendelkező város Szlovákiában.
Kassának saját hulladékból energiát előállító létesítményei vannak. „Kassa minimális mértékben használ hulladéklerakókat, emellett pozitív hatást gyakorol az energiaegyensúlyra is, mivel a szemét nemcsak elektromos áramot, hanem hőt is szolgáltat a háztartásoknak. A hulladék termikus kezelése során keletkező hőt az elektromos áram termelésére is felhasználják” – mondta Ján Chovanec, a Szlovákiai Hulladékkezelési Szövetség vezérigazgatója.
A kommunális hulladék díja Kassán évente 57 euró lakosonként. A díjemelésről a helyi önkormányzati képviselők döntenek. Egyelőre nincs javaslat a díjemelésre, állítja a kassai városháza.
Eperjesre sem lesz hatással a tervezett változás. „Eperjes nem használ lerakókat a kommunális hulladék kezelésére, azt energetikailag hasznosítjuk” – mondta Michal Hudák, Eperjes város szóvivője.
Az eperjesi lakosok évente 54,96 eurót fizetnek a hulladékért.
Várnak a kormányrendeletre
A nagymihályi kevert kommunális hulladék a Kosit Remko Sírnik vállalat lerakójába kerül.
Mária Stričková, Nagymihály szóvivője emlékeztet arra, hogy még nem fejeződött be a kormányrendelet közötti egyeztetési eljárás, amely meghatározza a hulladék lerakásának díját.
„Ezért jelenleg nem lehet pontosan meghatározni a hulladékkezelés és lerakás költségeit. Azonban várhatóan több tíz százalékkal növekednek” – tette hozzá Stričková.
Jelenleg egy nagymihályi lakos évente 49,275 eurót fizet a hulladékért.
A szelektálás csökkentheti a hulladéklerakást
Homonna ugyanazt a lerakót használja, mint Nagymihály. 2024-ben a homonnai lakosok 62,52 eurót fizettek egy tonna hulladék lerakásáért.
„2023. január 1-jétől a városban a hulladékdíj 29 euró személyenként évente. Ez Szlovákia hetedik legolcsóbb díja, és a hasonló lakosságszámú városok között messze a legalacsonyabb. Összehasonlításképp: a szomszédos városokban Szinna (Snina) 42 euró, Varannó (Vranov nad Topľou) 43 euró, Nagymihály (Michalovce) 49 euró, Terebes (Trebišov) 61 euró” – tájékoztatott Marián Škuba, Homonna polgármesterének irodájából.
Az árnövekedés mértéke bizonytalan
A jövő évi díj növekedését még nem tudják pontosan megjósolni, de az előzetes becslések szerint a szelektív hulladékgyűjtés jelentős szerepet játszhat a végső összeg kialakításában.
Pracu Eszter