November 13-án a magyar nyelvet ünnepeljük: azt az örök anyagot, amely életünk minden mozzanatát átszövi, amelyen keresztül megéljük örömünket, bánatunkat, érzéseinket. A magyar nyelv napja emlékeztet minket arra a közös kincsre, amely összeköti a világ minden szegletén élő magyarokat. Ezen a napon idézzük fel nyelvünk mélységét, finomságát, és emlékezzünk arra, hogy mi minden rejlik abban a gazdag, dallamos nyelvben, amelyet mi, magyarok anyanyelvünknek nevezhetünk.
A magyar nyelv napját 2011-ben nyilvánították hivatalos ünneppé Magyarországon. A november 13-i dátum szimbolikus jelentőséggel bír: 1844-ben ezen a napon fogadta el az országgyűlés azt a törvényt, amely a magyar nyelvet hivatalos államnyelvvé tette Magyarországon. Azóta a magyar nyelv nemcsak a hivatalos és közéleti kommunikáció eszköze, de egy erős identitásképző elem is, amely összeköti a magyar közösségeket a világ minden táján. Szavaink, mint finom szálak, összekötnek minket a múltunkkal, azokkal, akik előttünk éltek és beszéltek, és azokkal, akik majd utánunk fogják ápolni ezt a nyelvet.
A nyelv napja lehetőséget kínál arra, hogy elgondolkodjunk mit is jelent nekünk az anyanyelvünk. Ahogyan Babits Mihály írta: „Minden nyelv közül a mi nyelvünk talán a leginkább beszélő és legjobban hallható, mert a mi nyelvünk a mi lelkünk.” Nyelvünk nem csupán szavak és szabályok rendszere, hanem lelkünk része is, amelyben tükröződik történelmünk, identitásunk, kultúránk.
A magyar nyelv egyedisége nem csupán a finnugor eredetben, hanem sajátos ritmusában, zeneiségében és költői gazdagságában rejlik. A magyar nyelv lényege nem csupán szavak sorozata, hanem egy bámulatos rendszer, amely képes a legmélyebb érzéseket és legfinomabb árnyalatokat is visszaadni. Márai Sándor így írt róla: „A magyar nyelv a világ egyik legszebb, legkifejezőbb nyelve. Tömör, dallamos és képlékeny, mint a viasz. Mindenre jó, mindenre alkalmas.” Nyelvünk szóképeiben ott vannak az évezredek történetei, ott lappang minden érzés és emlék. Hasonlóképpen Kosztolányi Dezső, a nyelv egyik legnagyobb tisztelője, úgy vallotta: „A magyar nyelv ma is a lehetőségek csodás birodalma, mert bármire képes, amit kitalálsz vagy megálmodsz.”
A magyar nyelv napja nemcsak a nyelv múltjára, hanem annak jövőjére is felhívja a figyelmünket. Ahogyan Illyés Gyula írta, „a nyelv nem az enyém, hanem a mieinké, mindenkié, aki magyarul ért és érez.” Ezért a magyar nyelv megőrzése közös felelősségünk, hiszen ha elveszítjük, akkor elveszítjük önmagunk egy darabját is. „Nyelvében él a nemzet” – mondta Széchenyi István, s e gondolat talán ma még inkább igaz, mint valaha, mivel a szlovák kulturális tárca nyelvtörvény-módosításra tett kísérletei alááshatják a kisebbségben élő magyarok jogait.
Minden ember számára az anyanyelv az első kapcsolódási pont a világhoz és saját belső lényéhez. Ez az a nyelv, amelyben először megtanulunk hangot adni kíváncsiságunknak és választ keresni kérdéseinkre. Az anyanyelv nemcsak a gyermekkorban fontos, hanem egész életünk során, hiszen alapvetően határozza meg a gondolkodásunkat és a világfelfogásunkat. Ezen gondolatmenet kifejtésénél akarva-akaratlanul is eszembe jut az a bizonyos Sapir–Whorf-hipotézis, melyet az egyetemi lingvisztika előadásokon oly sokat emlegettek. (Nevezhetjük ezt nyelvtudományi poszttraumás stressznek is, a lényeg viszont az, hogy mindaz amit leírtam nemcsak egy hazafias ömlengés, hanem bizony tudományosan is alátámasztható tényekről van szó.)
Tehát a nyelvtudomány szerint az anyanyelv alapvetően befolyásolja a gondolkodásmódunkat és a világszemléletünket is. A nyelvi relativitás elmélete (más néven Sapir–Whorf-hipotézis) azt állítja, hogy az anyanyelv struktúrája és szókincse meghatározza, hogyan észleljük és értelmezzük a környezetünket. Például a különböző nyelvek különböző kategóriákat használnak a színek, az idő vagy a tér kifejezésére, ami eltérő módokon formálhatja az ezekről alkotott elképzeléseinket. Tehát az anyanyelv nemcsak kommunikációs eszköz, hanem a gondolkodás formálója is. A szavak és kifejezések, amelyeket elsőként tanulunk meg, alapvetően befolyásolják, hogyan látjuk és értjük a világot. Ez a szoros kapcsolat különleges perspektívát nyújt, egy sajátos „nyelvi szűrőt” ad, amelyen keresztül feldolgozzuk az információkat és érzéseket.
Bár a nyelvi relativitás elmélete a nyelvtudományon belül sok vitát váltott ki, számos kutatás igazolta, hogy az anyanyelv befolyásolja a megismerést. Az olyan nyelvi sajátosságok, mint a ragozás, az idősíkok kifejezésének módja, vagy akár a számnevek használata, különböző kognitív mintázatokat eredményezhetnek. Ezek a különbségek azt sugallják, hogy az anyanyelv valóban szerepet játszik abban, hogyan szervezzük a tapasztalatainkat és milyen szemszögből közelítjük meg a világot.
Ezt a hatást a pszichológusok és a nyelvészek is vizsgálták: a nyelv és a gondolkodás közötti szoros kapcsolat eredményeként az anyanyelv az önazonosság és az emlékezet egyik alapkövévé válik. Az első élmények, benyomások anyanyelven születnek, így az emberek gyakran ezen a nyelven érzik magukat a leginkább otthon a saját érzelmeik világában. Ahogy Márai Sándor mondta: „A nyelv az ember legnagyobb titka és ereje.”
Mindez alátámasztja, hogy az anyanyelvünk segítségével fogalmazzuk meg azokat a gondolatokat és érzéseket, amelyek meghatározzák, kik vagyunk. Ez az a nyelv, amelyben a legmélyebb, legárnyaltabb érzéseinket is szavakba tudjuk önteni. Mindezt saját tapasztalataimmal is alá tudom támasztani. Annak ellenére, hogy több nyelvet beszélek, mégis magyarul tudok igazán önmagam lenni, az anyanyelvemen nyilvánulnak meg a személyiségem legárnyaltabb rétegei.
Az anyanyelv ünneplése és megőrzése az életünk egyik legfontosabb feladata, hiszen a nyelv adja meg az identitásunk gyökereit és közösségünk szellemi alapját. November 13-án, a magyar nyelv napján különösen fontos emlékeznünk arra, hogy anyanyelvünk nemcsak kommunikációs eszköz, hanem a múltunk és a jövőnk összekötő kapcsa is. Ünnepeljük anyanyelvünket azáltal, hogy tisztelettel és szeretettel használjuk, és vigyázunk rá, hogy a következő generációk is büszkén ápolhassák ezt az értékes örökséget. Az anyanyelvünk olyan kincs, amelyet nemcsak a saját életünkben, hanem a jövő nemzedékei számára is meg kell őriznünk, mert ebben rejlik a nemzet szíve, lelke és jövője.
Pracu Eszter