Ezúton ajánljuk szíves figyelmükbe a Martinů Strings Prague (Martinů Vonósok Prága) és Dobozy Borbála magyar csembalóművésznő koncertjét,
melyre 2016. október 18-án (kedd), 19.00-kor kerül sor Kassán, a Művészetek Házában (Moyzes u. 66.) a Cseh Kultúra Napjai rendezvénysorozat keretében.
A koncert főszervezője a Kassai Cseh Egyesület (Český spolok v Košiciach), valamint a Pozsonyi Cseh Centrum (České centrum v Bratislave), együttműködő partnere Magyarország Kassai Főkonzulátusa és a Kassai Állami Filharmónia.
Jegyek a Művészetek Háza pénztárában kaphatók.
Alább egy rövid ismertető a koncert fellépőiről:
Martinů Vonósok Prága
A tizenkét tagú vonós zenekar Jaroslav Šonský vezetésével a cseh vonós zene tradícióját folytatja, mely a hagyományos muzikalitáson kívül mindig kitűnt dallamosságával és szláv hangzásával. A Martinů Strings Prague együttest a fiatalabb középgeneráció kiváló zenészei alkotják, akik mind szóló műfajban, mind a legjobb cseh zenekarokban és kamarazenekarokban szereztek tapasztalatot: FOK Prágai Szimfonikus Zenekar, a Nemzeti Színház Zenekara, a Cseh Rádió Szimfonikus Zenekara, Suk Kamarazenekar.
Az együttes alapítója és művészeti vezetője Jaroslav Šonský Svédországban élő hegedűművész, tapasztalt szóló- és kamarazenész, zenei menedzser, aki rendszeresen jár Prágába zenekarával dolgozni. Šonský a Cseh Külügyminisztérum Gratias Agit elnevezésű díjának kitüntetettje, melyet a Cseh Köztársaság és a cseh kultúra külföldi jó hírnevének terjesztéséért nyert el. A budapesti publikum is találkozhatott a nagyszerű kamarazenésszel és szólistával az 2009. évi Budapesti Tavaszi Fesztiválon vagy a Bartók Rádió részére készített felvételen Patrícia Bretas brazil zongoraművésznővel, de 2013-ban is, amikor Dobozy Borbála magyar csembalóművésszel lépett fel Budapesten.
Dobozy Borbála
Csembalótanulmányait Zuzana Růžičková vezetésével a pozsonyi Zeneművészeti Főiskolán kezdte, majd a prágai Zeneakadémián folytatta nála, ahol kitüntetéssel diplomázott. A következő években a salzburgi Mozarteumban szerezte meg második diplomáját, illetve egy évig tanult a zürichi Zeneakadémián.
1983-ban díjat nyert a belgiumi Brugge-ben rendezett rangos nemzetközi csembalóversenyen, amelyre 2001-ben zsűritagként térhetett vissza. Kurzusokat tartott Magyarországon, Norvégiában, Belorussziában, Szerbiában. 2004 óta a franciaországi Thoiryban évente megrendezésre kerülő „Brillamment baroque” régizenei kurzus tanára. A legnevesebb fesztiválokon szerepel, mint például a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a Salzburgi Ünnepi Játékok és a Bergeni Fesztivál, vagy a Concentus Moraviae.
Dobozy Borbála művészi tevékenysége középpontjában Johann Sebastian Bach életműve áll, de repertoárja szinte az egész csembalóirodalmat felöleli, beleértve a 20. századi és a kortárs zenét is. Több magyar zeneszerző – Arányi-Aschner György, Balázs Árpád és Hidas Frigyes – komponált már számára műveket. Európa legtöbb országában és az USA-ban koncertezett, rádió-, TV- és lemezfelvételeket készített.
A Magyar Bach Társaság alapító tagja, a Liszt Ferenc Zeneakadémia tanára. Liszt-díjat kapott 2011-ben. Georg Anton Benda és csembalószonátái -Tradíció, háttér, korszellem címmel írott doktori disszertációját 2013. február 12-én védte meg.
Jaroslav Šonský
A több mint 30 éve Svédországban élő cseh hegedűművész hosszú éveken keresztül az általa alapított berlini Epos zongoratrióban játszott a Berlini Filharmónia tagjaival. 1975-ben emigrált Svédországba, ahol előbb zenetanárként, később a Norköppingi Szimfonikus Zenekar tagjaként tevékenykedett. Szólistaként és kamarazenekarok tagjaként a világ több mint húsz országában, köztük több különleges eseményen koncertezett (adott koncertet a svéd király tiszteletére, vagy Václav Havel utolsó németországi látogatása alkalmából).
Az utóbbi években leginkább duóban (hegedű-zongora, illetve hegedű-csembaló) lépett fel. 2009-ben nagy sikerű koncertet adott a Budapesti Tavaszi Fesztiválon a Vendégünk Csehország sorozat keretében, ahol Patricia Bretas brazil zongoraművésznő volt a partnere, akivel több turnén is részt vett Brazíliában, Svédországban és Csehországban.
2009 őszén ő szervezte meg a Norköppingi Szimfonikus Zenekar turnéját Csehországba a svéd EU elnökség idején. Közreműködött a Bohuslav Martinů munkásságának emléket állító Martinů Revisited svédországi bemutatásában. A Csehország érdekében külföldön kifejtett munkásságáért még 2003-ban megkapta a cseh külügyminiszter által adományozott „Gratias Agit“ díjat.
Az elmúlt évben Prágában megalapította a 12 tagú Martinů Strings együttest, akikkel nagy sikerrel mutatkoztak be Prágában és Svédországban is. Jaroslav Šonský egy francia Jean Baptista Vuillaume hangszeren játszik.