Hollywoodot gyakran a csillogás, a világsztárok és a nagyszabású produkciók világaként képzeljük el, azonban kevesen tudják, hogy ennek az álomgyárnak a gyökerei között számos magyar vonatkozás található. Bokor Balázs, egykori diplomata, a Magyar Hollywood Tanács alapítója elkötelezetten dolgozik azért, hogy ezt az örökséget méltó módon ápolja és bemutassa. Karrierje során rengeteg tapasztalatot szerzett a kulturális diplomácia és a nemzetközi kapcsolatok terén, és aktív szerepet vállalt abban, hogy Magyarország neve ne csak történelmi, de modern filmes szempontból is előkelő helyet foglaljon el a világ térképén.
Interjúnk során nemcsak a magyarok hollywoodi örökségéről, hanem a mai magyar filmipar nemzetközi sikereiről, a kulturális diplomácia lehetőségeiről és saját személyes élményeiről is mesél. Elgondolkodtató és inspiráló válaszaival betekintést nyerhetünk abba, hogyan kapcsolódik Magyarország múltja és jelene Hollywoodhoz, és hogyan formálhatja jövőjét a globális filmiparban.
1./ Ha egy magyar filmet rendezhetne Hollywoodban, miről szólna?
A legnagyobb filmstúdió, a Paramount Pictures világhírű alapítóatyjáról, a Magyarországon, Ricsén született Zukor Adolf életéről készülne a film, hiszen Zukor nélkül nem lenne Hollywood az, ami ma. Hatalmas akaraterővel megvalósította álmait, 103 éves korában bekövetkezett haláláig aktív volt. Igazi példa lehet sokak számára.
2./ Ha egy hollywoodi rendezőt meghívhatna, hogy Magyarországon forgasson, kit választana, és mit javasolna témának?
Olyan amerikai rendezőt hívnék, akinek van magyar kötődése. Antal Nimród lenne a legmegfelelőbb erre. És természetesen egy kincsesládát nyújtanék át neki kezdésnek… Hollywood létrehozásában, működtetésében és felvirágoztatásában többszáz magyar név van. Magyar Hollywood? Nem teljesen, de az biztos, hogy a hollywoodi magyar gyökerek megkerülhetetlenek. Stúdióalapítók, rendezők, producerek, színészek, a filmes szakma valamennyi szegmensének képviselői. Adolf Zukortól William Foxig, Tony Curtistől Putty Liáig, Goldie Hawntól Adrien Brodyig, Rózsa Miklóstól Rófusz Ferencig, Szabó Istvántól Paul Newmanig, Robert Downey Jr-tól Zsigmond Vilmosig, Gábor ZsaZsától Kertész Mihályig… Hosszú a lista, de fantasztikusan érdekes és szövevényes film lehetne belőle: Magyarok Hollywoodban…
3./ Mi volt a legemlékezetesebb filmes ‘diplomáciai’ pillanata?
Az egyik legemlékezetesebb pillanat az volt, amikor Los Angeles-i főkonzulként magas magyar állami kitüntetést adhattam át Quentin Tarantino világhírű hollywoodi rendezőnek. A főkonzuli rezidencia klubházában – ahol egyébként sok világsztár is vendégem volt – öröm volt látni, hogy Tarantino mennyire elérzékenyült a helyzettől. Majd pedig egy frenetikus este résztvevői lehettünk, ahol Tarantino a magyar ételek és italok bűvöletében igazán kiváló hangulatba került és még énekelt is.
4./ Ha egyetlen pillanatot kellene kiemelnie a karrierjéből, amit szívesen megnézne filmen, mi lenne az?
Kuvait iraki megszállása az öbölháború kezdetét jelentő hadművelet volt. 1990. augusztus 2-án vonult be az országba Szaddám Huszein köztársasági gárdája. Az inváziót a számbeli hátrányban levő kuvaiti hadsereg nem tudta megállítani. Irak először bábkormányt állított az ország élére, majd augusztus végén bejelentette Kuvait annektálását. Nos, ekkor kellett evakuálni a Kuvaitban tartózkodó magyarokat. Ennek az akciónak voltam én a vezetője, és sok kalandot tartogatott akkor számomra.
5./ Kivel készítene szívesen interjút Hollywoodból, ha bármelyik színészt, rendezőt választhatná?
Robert Downey Jr-t választanám. Az Oscar-díjas, kétszeres BAFTA- és többszörös Golden Globe-díjas színész, filmproducer és énekes magyar gyökerekkel rendelkezik. Arról faggatnám, hogy jelent-e bármit számára az, hogy a tatai zsidó temetőben nyugszanak felmenői, jelent-e számára bármit az, hogy Hollywood történetében a magyarok fontos szerepet játszottak.
6./ Hogyan látja a magyar filmipar szerepét a nemzetközi piacon?
Egyre népszerűbb a magyarországi filmipar nemzetközi szinten. Budapest az elmúlt években egyértelműen Európa legnagyobb filmgyártó bázisa lett London után. Az élvonalbeli amerikai és más nemzetközi gyártók nálunk forgatnak a legfelkapottabb világsztárokkal. A magyar filmipar bevétele csúcsot döntött tavaly, a regisztrált összköltés meghaladta a 250 milliárd forintot.
7./ Milyen lehetőségeket lát a kulturális diplomáciában? Mennyire számítanak a magyar kulturális termékek – például filmek – Magyarország nemzetközi megítélésében?
A kulturális diplomácia sokszínű tevékenység. Kétségtelenül nagyszerűen alkalmas kulturális értékeink minél szélesebb körben történő bemutatására. Persze, kétségtelenül a politika is fel tudja használni azt saját céljainak könyörtelen érvényesítésére és a „business”-szemlélet is elüzletesítheti azt. Egy világméretben kisebb ország esetében a kulturális termékek nemzetközi promotálása fontos feladat. Magyarország vonatkozásában egyrészt a hollywoodi vonatkozások, másrészt a Magyarországon történő filmgyártás egyre nagyobb népszerűsége az amerikai és más filmgyártók körében igen pozitív hatást tud gyakorolni nemzetközi megítélésünkre.
8./ Hogyan változtak az utóbbi években a kulturális diplomácia trendjei? Milyen helyet foglal el benne a filmipar?
A kulturális diplomácia egyre nagyobb szerepet játszik. A politika fárasztja az embereket. A kultúra mindenképpen olyan lehetőséget szolgáltat, amikor az emberek ellazulhatnak, megnyugodhatnak, a mindennapi gondoktól egy kicsit legalább megszabadulhatnak. A film a legnagyszerűbb lehetőség mindehhez. A filmvásznon vagy a képernyőn olyat láthatunk, amit szeretnénk a mi életünkben is látni, de valamiért nem megy, olyat láthatunk, ami örömet okoz, mégha ez a valóságban nem is mindig van így. Fontos a happy end…
9./ Miért választják gyakran a nagy hollywoodi produkciók Magyarországot forgatási helyszínként? Milyen előnyei és kihívásai vannak ennek?
Tény, hogy Magyarország London után a második számú európai filmgyártó központtá vált. Tény, hogy a legnagyobb magyar filmstúdió, az Origo Filmstúdió a világ legjobb nyolc filmstúdiójának exkluzív körébe került be. Több más filmstúdió is működik itt. Budapest fantasztikus forgatási helyszín, a történelmi épületek számos európai városra emlékeztetnek, szóval egy helyszínen sok helyszínt lehet „megszemélyesíteni”. Emellett a filmes produkcióknak fontos, hogy nemzetközi mércével mérve kifejezetten olcsón bérelhetnek műtermeket, kellékeket, illetve helyi, jól szakképzett színészeket és szakembereket. Sőt, a magyar állam a világ legjobb adókedvezményét is biztosítja: 2018 óta a Magyarországon elszámolt költségek 30 százaléka igényelhető vissza produkciónként. Ráadásul 2010 óta a filmgyártáshoz kapcsolódó külföldi költések is elszámolhatók a magyarországiak 25 százalékáig. Szóval a helyszín, a szakértelem, az árképzés és az adókedvezmények okozzák együttesen azt, hogy egyre több hollywoodi filmet forgatnak Magyarországon. A magas szakmai feltételeknek pedig nem egyszerű megfelelni, ez kétségtelenül kihívás. Ám a forgatások növekvő száma bizonyítja azt, hogy mindennek megfeleltünk.
10./ Mit tart a legfontosabbnak elmondani a Magyar Hollywood Tanácsról?
2016-ban alakítottam meg a Magyar Hollywood Tanács nevű civilszervezetet, amely a Magyarországról elindult, magyar gyökerekkel rendelkező hollywoodi és a világon máshol is működő filmes világhírességek emlékét kívánja megőrizni, eredményeiket, sikereiket minél szélesebb körben akarja bemutatni, elérve azt, hogy méltán büszkék lehessünk, amikor rögzítjük Hollywood történelmének és sikereinek jelentős magyar tartalmát. A Tanács e magyar származású filmikonok szülőhelye Önkormányzataival, civil szervezetekkel együttműködve országosan és nemzetközileg egyaránt ismertté kívánja tenni az adott településhez való kötődésüket. Példájukat a fiatal nemzedékek előtt is magasra szeretné emelni. E témakörben a Tanács rendezvényeket szervez, amelyeken megemlékezik az érintett személyiségekkel kapcsolatos évfordulókról, azokról kiadványokat jelentet meg. A magyar filmes sikerek nyomában alkotó táborokat, szakképzéseket szervez a fiatal generációk számára a filmnyelv jobb megismertetése céljából. Több filmfesztivál szervezését végzi. A Tanács közel 400 hollywoodi magyar filmes személyiséggel foglalkozik, emléküket ápolja. „Oscar és a csillagok”, illetve „Hollywood híres magyarjai” címmel összefoglaló kötetet jelentetett meg. A legkiemelkedőbb filmes személyiségek születésnapját emléknappá nyilvánította.
A Magyar Hollywood Tanács egy hiánypótló szervezet, amely immár nyolc éve önzetlenül és intenzíven foglalkozik a hollywoodi magyar örökséggel, amit kulturális értéktárunk integráns részének tart.
Bokor Balázs munkássága egyedi példája annak, hogyan lehet a kulturális diplomáciát és a filmes örökség ápolását összekapcsolni. A Magyar Hollywood Tanács alapítójaként nemcsak megőrizte a magyar származású hollywoodi ikonok emlékét, hanem hidat épített múlt és jelen, Magyarország és Hollywood között. Az ő története, karrierje és elhivatottsága azt üzeni, hogy egy kisebb ország is meghatározó szerepet játszhat a globális kulturális térképen, ha megfelelő értékeket és célokat képvisel.
A beszélgetés végére világossá válik, hogy Balázs és a Magyar Hollywood Tanács munkája nem csupán tisztelgés a múlt előtt, hanem egy jövőbe mutató kezdeményezés is. A filmek ereje, a kreativitás és a kulturális diplomácia együttesen olyan eszközök, amelyek a magyarok nemzetközi megítélését is pozitívan formálják. Balázs személyes története és elhivatottsága méltán töltheti el büszkeséggel mindazokat, akik hisznek a kulturális értékek összekötő erejében.
Pracu Eszter