Különleges élményben volt része mindazoknak, akik meghívást kaptak a Magyarország kassai főkonzulátusának épületében megrendezett formabontó divatbemutatóra. Egy olyan rendezvényről volt szó, ahol a két ország kreatív alkotói nyitották meg az országok és a kultúrák közötti határokat. A projekt magyar partnere a Heves Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, míg szlovák partnere az IGNIS nonprofit szervezet voltak. A Főkonzulátus épületének terei, a tánc, a zene, a falon futó filmek, egy neuroesztétikai kiállítás, workshopok, és egy különleges gasztronómiai asztal összérzékszervi élményshowt biztosított a vendégek számára. A rendezők célja a kultúrdiplomáciában rejlő lehetőségek kiaknázása volt.
A Trendition 2.0 – öltözködés határok nélkül című kezdeményezés a kultúrdiplomáciát egy új tudományággal – a neuresztétikával volt hivatott ötvözni, amely az agy művészeti alkotásokra adott válaszait vizsgálja, új perspektívát nyitva a kultúrdiplomácia számára is. Az agykutatás technológiai fejlődése lehetővé tette, hogy a kutatók megértsék, az agy mely részei aktiválódnak egy-egy művészeti alkotás megtekintése közben, és hogyan kapcsolódik ez az élvezethez, empátiához vagy akár az érzelmi feldolgozáshoz. Az agy különböző területei aktív módon dolgozzák fel az információt, és mély, érzelmi reakciókat váltanak ki belőlünk. Ez a mechanizmus lehetővé teszi, hogy a művészetek univerzális nyelvként szolgáljanak – függetlenül attól, hogy valaki milyen kultúrából származik, az agy hasonló módon reagál az esztétikai ingerekre. A művészeti alkotások tudatos kiválasztásával és bemutatásával javítható a befogadó közönség érzelmi fogékonysága és az adott kultúrával szembeni attitűdjei.
A neuroesztétika kutatásai szerint a művészet képes növelni az emberek közötti empátiát, mert aktiválja azokat az agyi területeket, amelyek a mások érzéseinek megértéséhez kapcsolódnak. Ez különösen fontos a nemzetközi kapcsolatokban, hiszen a kultúrák közötti feszültségeket és félreértéseket gyakran az empátia hiánya okozza. Katrics Krisztina, a Heves Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara kézműipari alelnöke kiemelte, hogy az emberi létezés szerves része az esztétikum keresése, amely kulcsfontosságú eleme a boldog életnek. Hetey Ágota főkonzul hangsúlyozta, hogy az esemény lehetőséget kínál arra, hogy a magyarok és a szlovákok közösen megéljék az összetartozás érzését, amelyet a folyamatosan megújuló és végtelen lehetőségeket kínáló kézművesség hoz létre. „Bár a szavaink különbözhetnek, a kézműves alkotásokban közös nyelvet beszélünk. Értjük ezeket a szimbólumokat és motívumokat, hiszen több mint ezer éve használjuk őket. ” – mondta a megnyitó keretén belül.
A kultúrdiplomácia és a neuresztétika összekapcsolása lehetőséget ad arra, hogy a művészet és a tudomány együttes erejével építsünk tartós nemzetközi kapcsolatokat. A Trendition 2.0 kezdeményezés kiváló példája a ezen kapcsolódásnak, ezzel segítve az országok közötti megértést és együttműködést.
Pracu Eszter