Szakértők szerint csökkenhet Kassa, mint úticél versenyképessége.
A városi képviselők legutóbbi ülésükön jóváhagyták az idegenforgalmi adó emelését, amelyet a turisták a városban töltött éjszakák után fizetnek. Az összeg a korábbi 2,50 euróról 3,50 euróra nőtt, így januártól ugyanazon a szinten lesz, mint Pozsony belvárosában. Marcel Gibóda alpolgármester elmondása szerint ezt az összeget képviselőkkel és idegenforgalmi szakértőkkel folytatott konzultációk alapján határozták meg. Eredetileg ugyanis a városvezetés 3,70 eurós összeget javasolt, amely a legmagasabb lett volna Szlovákiában.
„Amikor találkoztam Šrámek úrral, a Szállodaüzemeltetők Kamarájának elnökével, jelezte, hogy a 3,70 euró problémás lenne számukra. Nem 3 euróról volt szó, hanem 3,50-ről, azt mondták a 20 cent az amivel nem értenek egyet. Azonban ez a csökkentés nem csak a szállodaüzemeltetők hozáálásáról szól, hanem arról, hogy konszenzusra jussunk a városi képviselő-testületben” – mondta Jaroslav Polaček, Kassa polgármestere.
Miroslav Šrámek, a Szállodaüzemeltetők Kamarájának elnöke azonban azt nyilatkozta, hogy önmagával az emeléssel sem értenek egyet, nem csak az összeg a gond:
„A 3,50 eurós összegről velünk már nem egyeztettek. A megegyezés csak akkor lehetséges, ha mindkét fél akarja. Itt azonban az előterjesztés úgy történt, hogy ez így lesz. Határozottan nem értünk egyet az összeggel, és alapvetően az emeléssel sem, mert nem látunk rá okot. Maximum a 3 eurós szinttel tudtunk volna kiegyezni, de még ehhez sem láttunk indokot.”
A szállodaüzemeltetők szerint az emelés csökkenti a régió versenyképességét Szlovákiában. Hangsúlyozták, hogy hatékonyabbá kellene tenni az adóbeszedést, különös tekintettel azokra, akik apartmanjaikat rövid távon adják bérbe, és nem fizetnek adót.
A turisták elégedetlensége
Igor Kupec idegenvezető is felhívta a figyelmet az emelés negatív hatásaira:
„A turisták rendszeresen panaszkodnak nekem, hogy Szlovákia, így Kassa is drága. Olyan értelemben, hogy ugyanennyiért elutazhatnak más, talán még vonzóbb desztinációkba is. Ha valami igazán segíthetne a szlovák turizmusnak, az az árak csökkentése lenne, hogy elérhetőbbé váljunk. Bármilyen politika, amely ezzel szembemegy, lehet, hogy rövid távon pénzt hoz a városnak, de hosszú távon elveszítjük a vonzerőnket.”
Hozzátette, hogy Kassának és Kelet-Szlovákiának hatalmas turisztikai potenciálja van. Ahhoz azonban, hogy ez működjön, megfelelő infrastruktúrára és elérhető árakra van szükség. Nem tartja helyénvalónak, hogy Kassát Pozsonnyal hasonlítják össze:
„A turisták száma Pozsonyban összehasonlíthatatlanul nagyobb. Ha összevetjük Budapesttel vagy Prágával, ahol az árak hasonlóak vagy még alacsonyabbak, paradoxnak tűnik, hogy egy kisebb városban, kevesebb turistával, aránytalanul magasra emeljük az árakat. Nem gondolom, hogy ez helyes.”
Mennyi bevételt hozhat a változás?
A város vezetése szerint az idei évben körülbelül félmillió éjszakai szállásigény várható. Ha ez a szám jövőre is megmarad, az adóemelés 1 750 000 eurót hozhat a városi kasszába. Ennek fele a Visit Košice szervezethez kerülne, a másik fele pedig a városi biztonság és közrend javítására fordítódna. Összehasonlításképp: Eperjesen az idegenforgalmi adó 1,50 euró, Poprádon 2,50 euró, míg a Magas-Tátrában idén 3,50 euróra emelkedett.
Pracu Eszter