Nem sok az olyan alkotó egyéniség, aki még az élete során megkapja a környező világa őszinte elismerését.  A 91 esztendős Bartusz György szobrászművész Kassán ezt kiérdemelte, amit az is bizonyít, hogy a Magyar Művészeti Akadémia megbízásából a Szabó Lilla művészettörténész által a róla megírt monográfia bemutatása alkalmából és a Sáfrándy József rendező és Karácsony Sándor operatőr által a Bartusz Györgyről készített portréfilm bemutatóján november 27-én, a szobrászművész tisztelői teljesen megtöltötték a Kelet-szlovákiai Galéria dísztermét Kassán.

Nem is véletlen ezért, hogy Dr. Hetey Ágota Magyarország kassai főkonzulja már a megnyitó beszéde elején leszögezte: Ma azért gyűltünk össze, hogy tiszteletünket fejezzük ki Bartusz György a kortárs szobrászművészet egyik kiemelkedő alakja iránt. Egy olyan középeurópai magyar művész iránt, akinek munkássága nemcsak Kassán, de az egész régióban és azon túl is meghatározó jelentőségű.

A főkonzul asszony szavait megerősítette az MMA könyvkiadó képviseletében Kis Petronella is, aki egyebek mellett így fogalmazott:

A Bartusz György munkásságát bemutató album súlyát és hiánypótló jellegét fémjelzi, hogy nemcsak a képzőművészeti sorozatunk első felvidéki alkotóról készült darabja, hanem magyarországi viszonylatban is az első olyan monográfia, amely felvidéki képző- és szobrászművészről megjelent. E hiány felismerését és betöltését Szabó Lillának köszönhetjük, akinek mondataiból – Bartusz Györggyel ápolt több évtizedes barátságából adódóan – egy személyes portré is kirajzolódik. Pozsonyi származása révén közvetlen közelről ismeri azokat a társadalmi-politikai viszonyrendszereket és azt a múlt századi miliőt, melynek viszontagságai közt Bartusz művészi pályája kisarjadt, formálódott és kiteljesedett. Korrajzba ágyazottan vizsgálja a Bartusz-életművet, az alkotások témáját és készít róluk mikroelemzéseket, mindezt hazai és nemzetközi kontextusban értelmezve, körülbástyázva más alkotók műveivel, három különböző kultúra – a magyar, a szlovák és a cseh – aranymetszésében. Szabó Lilla minden sorát átitatja az a fajta „együtt lélegzés Közép-Európa mindennapjaival”, melyet tanulmánya címeként is választott. Hálásak vagyunk, amiért megtisztelte az MMA Kiadót bizalmával, szakértelmével, a művészet iránti elhivatottságával. Terveink és reményeink szerint a Bartusz-kötet 2025-ben szlovák nyelven is napvilágot fog látni a Petrus Kiadó gondozásában.

sz.gy.

Fotó: Fábián Gergő