Fennállásának 25. évét ünnepelte a Kikelet Ifjúsági Szervezet, a kassai magyar diákok és egyetemisták közösségi klubja. Az ünnepi háromnapos programsorozat egyik kiemelkedő eseménye volt a Kikelet 25 emlékkönyv bemutatása, amely az elmúlt negyedszázad történetét, élményeit és közösségi munkáját tárja az olvasók elé. A könyv nemcsak visszaemlékezések gyűjteménye, hanem a kassai magyar ifjúság közösségi szerveződésének fontos dokumentuma is.

A bemutatón Gaboda László, a Kikelet elnöke elmondta: a Kikelet az elmúlt 25 évben a kassai magyar fiatalok számára nemcsak találkozóhely volt, hanem egy olyan közösségi platform, amely fontos szerepet játszott az önszerveződésben. Az elnök kiemelte, hogy a könyv ennek a közösségi összefogásnak és hagyománynak állít emléket. „Az általunk ültetett fa olyan mély gyökereket vert, hogy még 25 évvel később is képes gyümölcsöket teremni. Ennek egyik megnyilvánulása többek között a most bemutatott kiadvány is” – fogalmazott Gaboda, utalva arra, hogy az emlékkönyv dokumentálja mindazt, amit a Kikelet képviselt és elért az évek során.

A kötetet Pracu Eszter, a Kikelet alelnöke, és a kiadvány szerkesztője mutatta be. Elmondása szerint a könyv egy mozaikot alkot, amely sokszínűen mutatja be, mit jelentett a Kikelet az elmúlt negyed évszázadban a kassai magyar fiatalság számára. „Minden egyes emlék, minden történet egy apró darabja annak a mozaiknak, amely a 25 éves szervezetet bemutatja” – tette hozzá, kiemelve, hogy a könyv egyben a közösség kollektív emlékezésének és örökségének őrzője is.

Az emlékkönyvben nemcsak a Kikelet története kapott helyet. Betekintést kapunk a felvidéki magyar ifjúsági klubok mozgalmába is, bemutatva a kassai klubmozgalom kezdeti időszakát és a Kikelet megszületését. A kötet emellett az elmúlt negyedszázad legemlékezetesebb eseményeit és jelenkori tevékenységeit is összefoglalja.

Az emlékkönyv bemutatóját követően kerekasztal-beszélgetés zajlott a Kikelet egykori elnökeinek részvételével. Szabó Gábor, a szervezet alapító elnöke felidézte, honnan származik a Kikelet elnevezés, míg Mátyás Flórián és Tóbiás Gergely a közösségi szervezés kihívásairól és sikereiről beszélt. Szabó Gábor elmondta, hogy a „Kikelet” név a budapesti Gloria Victis megemlékezésen született meg, és azóta is kifejezi a közösség megújulásra és összetartásra irányuló törekvéseit.

Mátyás Flórián hangsúlyozta, hogy a közösség ereje és összetartása tette lehetővé, hogy rendezvényeik mindig sikeresek legyenek, míg Tóbiás Gergely arról beszélt, hogy az ő idejében kevesebb magyar diák érkezett Kassára, de továbbra is fontosnak tartották, hogy a magyar közösség találkozási pontjait fenntartsák és fejlesszék.

A Kikelet 25 évéről szóló emlékkönyv és a programsorozat a szervezet hosszú múltját és élő jelenét ünnepelte, megmutatva, hogy a kassai magyar diákok és egyetemisták közössége továbbra is virágzó és aktív, és képes megújulni az újabb generációk számára is.

Az emlékkönyv elektronikus verzióját itt tekinthetik meg: