A Kassai Közlekedési Vállalat (DPMK) javaslatot nyújtott be a városi tömegközlekedés viteldíjainak emelésére, amely 2025. augusztus 1-jén léphet hatályba. A javaslat jelenleg a városi tanács asztalán van, a végső döntést a városi képviselő-testület hozza meg június 26-i ülésén.
A Korzár hírportál szerint a viteldíj-emelés oka a növekvő költségekben keresendő. A fő tényezők közé tartozik az áfa 20-ról 23 százalékra történő emelése, amely változatlan jegyárak mellett 350–400 ezer eurós bevételkiesést jelentene. További 100 ezer euró kiadást jelentene a tranzakciós adó, így a kormányzati konszolidációs intézkedések teljes hatása megközelíti az 500 ezer eurót. Jelentős költségnövekedést okoznak a munkabérek is: a járművezetők bruttó bére éves szinten 13%-kal 1 724 euróra nőtt, míg a fizikai dolgozók esetében 11,5%-kal 1 684 euróra. A DPMK szerint ezeket a kiadásokat nem lehet csökkenteni, mivel a működés biztosításához elengedhetetlen a megfelelő számú sofőr, akikért egyre nehezebb versenyezni.
A működési költségekkel párhuzamosan nő az igény a beruházások társfinanszírozására is, például 30 új CNG autóbusz beszerzésére. A DPMK már értékelte a beérkezett ajánlatokat, a projekthez mintegy 1 millió eurós önrész szükséges. A vállalat arra figyelmeztet, hogy amennyiben a képviselők nem fogadják el a tarifajavaslatot, akkor a városnak kell a költségvetéséből előteremtenie a hiányzó forrásokat, vagy további járatcsökkentésekre kényszerülhetnek. A DPMK szerint azonban jelen helyzetben inkább a szolgáltatások bővítésére lenne szükség.
A tervezett áremelések:
- 30 perces jegy: 1 euróról 1,20 euróra
- 60 perces jegy: 1,20 euróról 1,40 euróra
- Havi bérlet: 30 euróra
- Kedvezményes havi bérlet: 15 euróra
Elővételi bérletek új árai:
- 90 napos: 68 euróról 80 euróra
- 180 napos: 126 euróról 140 euróra
- 365 napos: 199 euróról 240 euróra
A DPMK szerint az új árak más városokkal összevetve arányosak – például Pozsonyban a 60 perces jegy 1,80 euró, a havi bérlet pedig 40,50 euró. A 30 perces kassai jegy a becslések szerint az utazások 80%-ára elegendő.
A vállalat 1,3 millió eurós többletbevételt vár az áremeléstől. Jelenleg a jegyekből és bérletekből származó bevételek meghaladják a 9 millió eurót. Az áremelés kb. 5%-os utasszám-csökkenést okozhat, amit a DPMK normális jelenségnek tart. A kínálat racionalizálása érdekében a 7 napos bérletet megszüntetik, helyette bevezetnek egy 3 napos jegyet 8 euróért.
A júniusi közgyűlés másik napirendi pontja a harmadik költségvetési módosítás, amelyben a DPMK további 2,5 millió eurót kaphat. A közlekedési vállalat ezt létfontosságú támogatásnak tartja a jelenlegi pénzügyi helyzetben.
Pracu Eszter