HomeHírekEgyébA Kassai Műszaki Egyetem térképezi fel a Sajó folyó jelenlegi állapotát

A Kassai Műszaki Egyetem térképezi fel a Sajó folyó jelenlegi állapotát

A Kassai Műszaki Egyetem (TUKE) egy határon átnyúló projekt keretében térképezi fel és vizsgálja meg a Sajó folyó jelenlegi állapotát, amely 2022 óta egy elhagyott bánya miatt folyamatos szennyezésnek van kitéve. Az egyetem a tanulmány elkészítésére több mint 300 ezer eurót kapott európai uniós forrásból, míg a projekt teljes költségvetése meghaladja az 1,4 millió eurót.

A határon átnyúló projekt, amely az Interreg program keretén belül valósul meg, a kassai Műszaki egyetem, a Miskolci egyetem és az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság együttműködésével zajlik. A cél a bányászati tevékenység környezeti hatásainak és kockázatainak felmérése a Sajó vízgyűjtő területén, valamint az ökológiai katasztrófa hatásainak csökkentése a szlovák–magyar határrégióban.

A projekt fő célja a Sajó folyó aktuális állapotának feltérképezése és a bányászati tevékenységből származó szennyezések hatásainak vizsgálata. Az eredmény egy átfogó környezeti értékelés és kockázatelemzés lesz.

„A tanulmány összegezni fogja az egymással összefüggő mérések és vizsgálatok, geofizikai felmérések, egyéves felszíni és felszín alatti vízmonitoring, modellezés és más kutatások eredményeit. Egyben javaslatot tesz a kockázatos helyzetek kezelésére, valamint egy megfigyelőhálózat kialakítására, amellyel a kedvezőtlen változások nyomon követhetők, és szükség esetén időben be lehet avatkozni a további ökológiai katasztrófák elkerülésére,” – ismertette Martina Zeleňáková, a TUKE Fenntartható és Körforgásos Építőmérnöki Intézetének (Inštitút pre udržateľné a cirkulárne stavebníctvo) képviseletében.

A Sajó völgye a szlovák–magyar határmenti térségben történelmileg bányavidéknek számít – az ércbányák, kohók és szénbányák a 19. század óta működtek itt. Akkoriban a Sajó Európa egyik legszennyezettebb vízfolyása volt. A bányászat a 90-es évek végén fokozatosan leállt, ami a vízminőség javulásához vezetett.

„A bányák bezárása azonban nem mindig történt szakszerűen – különösen a bányavizek tisztítása és az iszaptározók rekultivációja maradt el. Ennek következményeként történt meg a 2022. február 24-i bányakatasztrófa, amely ökológiai pusztítást okozott a Sajó felső szakaszán. Három hónapon át hatalmas mennyiségű toxikus nehézfém jutott a folyóba az egykori vasércbányából kifolyó kezeletlen bányavíz révén. Ennek eredményeként a folyó élővilága csaknem 20 kilométeren teljesen kipusztult,” – tette hozzá Zeleňáková.
Pracu Eszter

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img

Most népszerű