Égi őrhelyéről tegnap este alighanem maga Kazinczy Ferenc tekintete is reményteljesen nyugtázta kedves városában, Kassán, azt a látványt, ami a Thália Színház Márai Stúdiójában a kortárs felvidéki magyar irodalom szabad művészeti műhelyeinek rendhagyó irodalmi estjén, a III. Litfest-en tárult elé.
Azt a tévhitet, hogy a kortárs irodalomnak nincs hatása az olvasókra, a kassai Márai Sándor Gimnázium diákjai bizonyították be, hogy a kortárs költők verseiből akár egy-egy gondolat, vagy kép is milyen kreatív hatásokat képes kiváltani, méghozzá úgy, hogy ezeket akár ihletett festményekben, rajzokban, dalban, zenében, ötletes performanszokban, installációkban, színpadi megjelenítésben gondolják tovább és tárják a nézők elé.
A Litfest kiötlője Fecsó Yvett volt, akinek férje, Fecsó Szilárd sokat segít a kivitelezésben, aki a kassai magyar gimnáziumban azért is sokat tett, hogy a művészeti képzést beindítsák. Bodon Andrea, Cselényi Árpád és Forgács Miklós személyében aztán olyan műhelyvezetőkre is találtak, akik értik a fiatalok nyelvét, és akikre maguk a fiatalok is felnéznek. Tegnap este Benkő Géza, Paluska Zsuzsa és Forgács Miklós versei alapján jelenítették meg kreatív üzeneteiket, vagyis önmagukat.
Sokat emelt az est hangulatán az a közvetlen beszélgetés is, amit az Új Szó kulturális rovatának vezetője, Juhász Katalin költőnő tartott a felvidéki magyar irodalom egyik legnagyobb ifjú tehetségével, Száz Pál íróval, az Irodalmi Szemle szerkesztőjével.
A III. Litfest-et a Bódva-völgyi és Érchegységi Kulturális Központ rendezte a Fecsó Pál Polgári Társulással és a Csemadok Kassa Városi Választmányával karöltve a 46. Kazinczy Napok szerves részeként.
/szaszák/