Halad a kassai ikonikus Družba mozi felújításának előkészítése. Milan Antol, a projektet előkészítő Chi3 polgári társulás képviselője a Rádió Košice-nek elmondta, hogy sikerült megszerezniük az építési engedélyt.
„Ez a dokumentum rendkívül fontos ahhoz, hogy vissza nem térítendő támogatásra pályázhassunk. A kérelmet augusztus közepéig kell benyújtanunk. Ez a folyamat egyik legjelentősebb mérföldköve. Egy másik fontos dokumentum a kivitelezési terv lesz, amely az támogatási kérelem költségvetésen kívüli másik sarkalatos eleme. Ha sikerül megszerezni a támogatást – ahogy most jelezték – akkor elindulhat a kivitelező kiválasztása,” mondta Antol.
A társulás már 2020-ban bemutatta a városnak a projekt szándékát, ezt követően a városi képviselő-testület jóváhagyta az épület hosszú távú bérletét. A szerződés szerint a munkálatokat legkésőbb 2028-ig meg kell kezdeni. Antol szerint azonban valószínű, hogy a kivitelezés korábban elindul:
„Úgy számolunk, hogy a források felszabadítása a szerződés alapján november körül történhet meg. A támogatási kérelem elbírálása, valamint a szerződés aláírása, amely garantálja az építkezés pénzügyi hátterét, körülbelül két hónapot – talán valamivel többet – vesz igénybe. Ezt követően kezdhetjük el a közbeszerzést, mind a kivitelezőre, mind más beszállítókra vonatkozóan. Ez valószínűleg a télen zajlik majd, így az első földmunkák tavasszal indulhatnak.”
Milan Antol hozzátette, hogy bár az előkészítő folyamatok hosszadalmasak, elengedhetetlenek. A projekt kidolgozásakor külföldi példákból is merítenek inspirációt.

„Az épületet átfogóan szeretnénk felújítani. Nagyon régóta nem történt semmi a mozival, így nemcsak az épület szerkezetének és külső részének rekonstrukciójára van szükség, hanem új technológiák bevezetésére is. Szeretnénk egy erkélyt is kialakítani, hogy növeljük a férőhelyek számát, így 650–700 fő közötti kapacitást tudnánk elérni. Ez egy igazán nagy projekt, ezért tart ilyen sokáig. De hiszem, hogy ha megkezdjük a földmunkákat, onnantól már jól fog haladni,” tette hozzá Antol.
A város és a polgári társulás közös célja, hogy az elhanyagolt, de ikonikus épületből egy modern kulturális központot hozzanak létre, megőrizve annak eredeti jellegét.
„Az épület különösen magas a színpad résznél, ami ideális a jövőbeli musicalprodukciók, koncertek számára, de kongresszusokat is szeretnénk itt rendezni. Tehát egy olyan épületről van szó, amely sokféle kulturális igényt tud majd kielégíteni. Tánctermek kialakítását is tervezzük, az alagsor nagy potenciállal bír ilyen célokra, és lesz egy kávézó is. Igyekszünk, hogy mindez minél hamarabb megvalósuljon,” zárta gondolatait Antol.
A modernizáció összköltsége meghaladja a 10 millió eurót, és nagyrészt uniós forrásokból tervezik finanszírozni. A Fenntartható Városfejlesztési Együttműködési Tanács 6 millió eurót különített el erre a projektre.
Pracu Eszter