A színmű nagyon pontos és alapos látlelete, egy ember életén keresztül, a régiónk jelenének és félmúltjának. Kerékgyártó színműve Szlovákiában ősbemutatónak számít. Emellett a szerző a kassai Thália Színház kérésére kifejezetten kassai viszonyokra dolgozta át a darabot, ezzel is erősítve, bizonyítva a történések, események érvényességét.
Halálától a születéséig ez az első fontos momentum, hogy vissza felé haladunk. A másik pedig az, hogy Kassa közeli és felvidéki helyszíneken, szlovákiai magyar helyszíneken játszódik. A szlovákiai, csehszlovákiai történelmi eseményeket idézzük minden egyes megállónál – a saját szemüvegünkön keresztül. árulta el portálunknak Czajlik József a darab rendezője
A darab éppen ezért ezzel az alcímmel szerepel: – egy (lecsúszott) polgár vallomásai -, utalva Kassa ikonikus írójának, Márai Sándornak a regényére. A darab tizennégy jeleneten keresztül követi végig a főhős, az örök vesztes prototípusaként is jellemezhető Vidra Zsolt életét.
Gál Tamás a főszereplő
Gál Tamás, színművész portálunknak arról is beszélt hányfajta foglakozása volt a koldussá vált Vidra Zsoltnak: Húskombinátban dolgozott, aztán volt pincér, éjszakai portás , aztán egy bűnszervezet is megbízta egy-egy napos melóval. A végén mikor már hajléktalan volt, egy milliomos házánál a kertésznek volt a segédje. Utána került az utcára, de ott is volt foglalkozása: ott kutyás koldus volt.
Az alkotás egyik leleménye, hogy fordított időrendben, visszafelé bomlik ki a főszereplő élete, ebben az esetben a haláltól jutunk el a születésig. A kétezres évek elejétől jutunk vissza az 1950-es évekig. A társadalom hatvan éve tükröződik Vidra Zsolt apró örömökből és hatalmas kudarcokból álló életében. A műre egyszerre jellemzőek a pergő dialógusok, a hűvös acélkeménységű helyzetrajz, a pengeéles fogalmazás, a kegyetlen, lényegre törő jellemzés, a groteszk hangvétel és a fekete humor.