Kassán év eleje óta már több mint 340 fát ültettek el. A városi zöldterületek kezelője mellett fejlesztők is ültetnek fákat, akik gyakran nem őshonos fajokat hoznak a városba. Róbert Gregorek, a Kassai UPJŠ Botanikus Kertjének munkatársa szerint azonban ezek a fajok a változó ökoszisztémában nem feltétlenül jelentenek veszélyt:
„Az, hogy változatosabbá válik a fafajok összetétele, önmagában még nem nagy vétség. Fontos, hogy megfontoltan járjunk el, ne terjesszük az invazív fajokat. Ezért az új fajokat gondosan teszteljük, hogy biztosak lehessünk benne, nem okoznak nem kívánatos hatásokat a hazai ökoszisztémában. A városi környezetben így viszonylag toleránsak lehetünk.”
Az adott fafaj sikeres beilleszkedését olyan tényezők befolyásolják, mint a talaj- és fényviszonyok, a térbeli lehetőségek, a meglévő fák sűrűsége, illetve azok faji és életkori összetétele. A klímaváltozás azonban már a hazai, jól ismert fajokat is negatívan érinti.
„A lucfenyő például a kassai körülmények között jelentős kondícióromlást mutat. Ugyanez igaz az egyébként edzett, szárazságtűrő fenyőkre is, amelyeket eddig megbízhatónak tartottunk. Most már látjuk, hogy a klímaváltozás hatása olyan szintet ért el, hogy ezek a fajok sem feltétlenül megbízhatók, sőt, előfordul, hogy idő előtt elpusztulnak” – tette hozzá Gregorek.
A kassai Városi Zöldterületkezelő szóvivője, Marek Lukáč szerint az ültetésnél továbbra is az őshonos fajokat részesítik előnyben, de kisebb mértékben exotikusabb fajokat is alkalmaznak, főként a változatosság és a klímaállóság érdekében:
„Leginkább őshonos fafajokat és azok nemesített változatait használjuk, de kisebb mértékben idegen fajokat is, hogy növeljük az ültetések változatosságát, vagy a klímához való jobb alkalmazkodás miatt. Az ár nem döntő tényező, mivel a legtöbb fát saját faiskolánkban neveljük. A fontos szempontok: a fafaj tulajdonságai, a felhasználás célja és a terület adottságai.”
Átlagosan évente mintegy 700 fát ültetnek el Kassán. Az őshonos fafajok jobban bírják a hűvösebb éghajlatot, ezért az őszi faültetési szezon különösen fontos.
„Leggyakrabban hárs, cseresznye, juhar, kőris, platán, tölgy, gyertyán, nyír, berkenye, kisebb számban bükk, almafa és galagonya kerül kiültetésre. Elsősorban hazai fafajokat használunk” – zárta Lukáč.
Több nem őshonos faj már meg is honosodott Kassán. A szakértők szerint érdemes figyelni más országok – például Szerbia, Spanyolország, a Földközi-tenger térsége – tapasztalataira is, ahol már lezajlott hasonló alkalmazkodási folyamat. Ahogy másutt, úgy Kassa esetében is el kell fogadni a klímaváltozást, amely a városi zöldfelületek fajösszetételében is megmutatkozik.
Pracu Eszter