Megszínesített napfény címen nyitottak kiállítást tegnap Kassán a MaJel Rovás Központ Erzsébet utca 42. szám alatti kiállítótermében. A tárlat Róth Miksának (1865 – 1944), a 19. és 20 század fordulóján a megújuló magyar üvegablak- és mozaik-művészet legkiemelkedőbb és legtermékenyebb alkotójának munkásságába ad betekintést.
A Gellér Katalin – a Magyar Szecessziós Társaság elnöke, az MTA főmunkatársa – által összeállított kiállítást Kassán a helybeli építészek doenje – Pásztor Péter nyitotta meg, aki előbb arról beszélt , hogy a 19. és 20. század fordulóján az üvegablak- és mozaik művészet a reneszánszát élte, mert a kiegyezéssel, az Osztrák-Magyar Monarchia létrejöttével új gazdasági és közigazgatási funkciókat betöltő épületekre volt szükség. Ezeket, mint ahogy a templomokat valamint a kulturális és szórakoztatási célokat szolgáló épületeket, kiállítási termeket, fürdőket és kávéházakat az épület funkcióját és jelentőségét reprezentáló szobrokkal, faliképekkel, kerámiával, valamint színes ólombetétes üvegablakokkal és mozaikokkal díszítették. Róth Miksa is az első megbízásait műemléki helyreállításoknak köszönhette, majd egymást követték az önálló tervezést követelő feladatok.
Róth Miksa kiemelkedő munkái közé tartozott többek közt Budapesten az Országház, a királyi palota Szent Jobb kápolnája, a Zenekadémia, a Nemzeti Bank, az egykori Gresham Biztosító székháza, a lipótmezei kápolna, a Fiume úti Nemzeti Sírkert és a Kozma utcai temető számos sírboltja, mauzóleuma. Magyarország velencei Állandó Műcsarnokát, valamint a marosvásárhelyi és szabadkai városházát is Róth kivitelezte mozaikok és üvegablakok dísztik. Róth a 19. sázad végén kikísérletezett, sokszínű, irizáló új üvegfajtát, a Tiffany-féle üveget egyéni módon alkalmazta, s a mozaikművészetet is meghonosította Magyarországon. Vegyes technikájú munkáival egymás után nyerte el a hazai és a nemzetközi kiállítások érmeit.
Kassai kiállítását augusztus 23-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
/sz/